lip
10

Enklawa Kryształowa. Mieszkanie Pokazowe i Salon Klubowy już gotowy.

Dobiega końca realizacja kolejnej pionierskiej inwestycji na Osiedlu Bażantowo. W Enklawie Kryształowej wkrótce zamieszkają seniorzy, którzy mogli jako pierwsi oglądać mieszkanie pokazowe oraz Salon Klubowy

Osiedle bez barier
Obecnie w sprzedaży są mieszkania w trzech czteropiętrowych budynkach. Mieszkania zaprojektowane są tak, aby seniorzy, którzy w nich zamieszkają, mieli jak najbardziej komfortowe warunki. Głównym celem projektu było pozbycie się wszystkich barier architektonicznych. Budynki są wyposażone w ciche windy i podjazdy, a wszystkie mieszkania spełniają wymogi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. – Jestem minimalistką i wybrałam bardzo małe mieszkanie. Trochę szokuje mnie elegancja tego miejsca, to pierwsze tego typu mieszkania w Polsce i chyba nie jesteśmy na to jeszcze przygotowani – mówi Urszula Polaczek. – Przez 12 lat opiekowałam się moimi rodzicami. Wtedy postanowiłam sobie, że muszę pomyśleć również o swojej przyszłości. Stąd wybór Enklawy – dodaje.

SALON KLUBOWY
Ważnym punktem będzie integracja mieszkańców. Do ich dyspozycji urządzono salon klubowy, gdzie można usiąść, napić się kawy i w spokoju porozmawiać z innymi mieszkańcami lub ze swoimi gośćmi. W specjalnie wydzielonej części znajduje się biblioteczka oraz stoliki: szachowy i karciany.

O przyszłości myśli już Katarzyna Kołodziej-Wiśniewska, chociaż do jesieni życia jeszcze jej daleko. – Kupiłam mieszkanie z myślą o swojej starości, ale na razie zamieszkają tu moi 80-letni rodzice. Mieszkanie z serwisem jest świetnym rozwiązaniem, mogę spokojnie pojechać na urlop, nie martwiąc się, że czegoś rodzicom zabraknie – mówi właścicielka jednego z mieszkań.

W codziennych potrzebach mieszkańców Enklawy wspierać będzie koordynator. To on zajmie się organizacją wolnego czasu, pomoże w codziennych czynnościach, a w razie potrzeby zamówi zakupy albo umówi wizytę u lekarza. – Zaletą jest to, że mieszkamy u siebie, to jest nasze mieszkanie. Możemy przyjąć gości o każdej porze, możemy mieć zwierzęta, ale w razie potrzeby jest guzik, który wystarczy nacisnąć i ktoś przyjdzie z pomocą – dodaje pani Katarzyna.

Jednym z głównych miejsc Enklawy będzie Salon Klubowy z wygodnymi sofami, gdzie można będzie napić się kawy i zaprosić gości. Obok powstała biblioteczka oraz kącik szachowy i karciany. – Na osiedle, gdzie do tej pory mieszkałam, wprowadza się coraz więcej młodych ludzi, którzy niestety alienują się. Jestem otwartym człowiekiem, liczę, że tutaj mogą zawiązać się nowe przyjaźnie. Miejsce wydaje się być do tego stworzone – mówi Urszula Polaczek.

WSZĘDZIE BLISKO
Wystarczy krótki spacer, żeby odwiedzić centrum sportowe, przychodnię medyczną albo centrum handlowe.

Przyjazne otoczenie
Enklawa usytuowana jest tak, aby wszystkie punkty handlowe i usługowe były w zasięgu pieszego spaceru. Jej centralnym punktem jest teren parkowy z ławkami, ścieżkami spacerowymi i elementami małej architektury. – Rodzice do tej pory mieszkali w wieżowcu blisko dużego skrzyżowania. Często nie można otworzyć nawet okna, bo jest bardzo głośno, a do mieszkania dostają się spaliny. Tutaj jest mnóstwo zieleni, a całość jest świetnie wykończona – mówi pani Katarzyna.

MIESZKANIE Z SERWISEM
Wśród usług dodatkowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy, są m.in.: sprzątanie, pranie albo catering. Oczywiście jeśli się na to zdecydują. W Enklawie podkreśla się niezależność jej mieszkańców.


Na otoczenie zwraca również uwagę pani Wiesława, emerytka która do Bażantowa przeprowadzi się z osiedla Paderewskiego w Katowicach. – Największe wrażenie na mnie wywarła estetyka tego miejsca. Całe Bażantowo jest pełne zieleni i panuje tu spokój. W porównaniu z innymi katowickimi osiedlami, w Bażantowie jest bardzo czysto. Na pierwszy rzut oka widać, że mieszkańcy szanują to miejsce. Mam nadzieję, że podobnie będzie w Enklawie – mówi pani Wiesława. – W pewnym momencie w życiu trzeba zrobić zmianę, popatrzeć do przodu i pomyśleć o przyszłości. Trzeba o niej myśleć już w pierwszym dniu pracy. Żeby po latach móc zapewnić sobie dobre warunki życia i godną starość – kończy naszą rozmowę przyszła mieszkanka Bażantowa.